Юридическое бюро "Линия права". Лучшие адвокаты в Запорожье. Звоните +38 (066) 08-90-926, +38 (063) 73-68-733

ВС пояснив, коли настає кримінальна відповідальність військовослужбовця за втрату холодної зброї

ВС пояснив, коли настає кримінальна відповідальність військовослужбовця за втрату холодної зброї
Розглянувши касаційну скаргу захисника засудженого військовослужбовця, Верховний Суд скасував вирок місцевого та ухвалу апеляційного судів, а кримінальне провадження за обвинуваченням старшого сержанта у втраті військового майна (ч. 2 ст. 413 КК України) закрив у зв'язку з відсутністю в його діянні складу кримінального правопорушення.

Згідно з вироком, залишеним без змін апеляційним судом, під час виконання бойового завдання в зоні АТО старший сержант виявив відсутність особистої холодної зброї – ножа, який був закріплений на його поясі розвантажувальної системи. Суди встановили, що він порушив вимоги статутів і через несумлінне ставлення до виконання своїх службових обов’язків утратив ввірену йому для службового користування зброю в умовах особливого періоду, крім воєнного стану.

Як зазначив ВС, обов’язковою умовою кримінальної відповідальності за втрату військового майна є наявність причинного зв’язку між втратою і порушенням правил зберігання майна. Якщо втрата сталася не внаслідок порушення вказаних правил, а з інших причин, що не залежать від волі особи, склад такого кримінального правопорушення, як втрата військового майна, відсутній.

Зі змісту сформульованої у ст. 413 КК України диспозиції слідує, що вона є бланкетною, а тому під час кваліфікації необхідно керуватися вимогами правил, передбачених відповідними нормами військових статутів, законів, наказів тощо, призначених для запобігання втрати військового майна. У зв’язку з цим суди зобов’язані ретельно з’ясовувати і зазначати в рішеннях, у чому саме полягали названі в цій статті порушення; яких норм правил зберігання військового майна не додержано; чи є причинний зв’язок між цими порушеннями та передбаченими законом суспільно небезпечними наслідками.

Так, суд касаційної інстанції, проаналізувавши вирок, указав, що у формулюванні обвинувачення, визнаного судом доведеним, суд першої інстанції взагалі не зазначив і не встановив, у чому полягала бездіяльність обвинуваченого чи які конкретно дії він вчинив усупереч вимогам правил, передбачених відповідними нормами військових статутів, законів, наказів тощо, призначених для запобігання втрати військового майна, і не обґрунтував, що військовослужбовець утратив ніж саме внаслідок їх порушення.

З огляду на встановлені судом першої інстанції фактичні обставини кримінального провадження, що покладені у формулювання обвинувачення, визнаного судом доведеним, колегія суддів дійшла до висновку, що в діянні військовослужбовця відсутній склад кримінального правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч. 2 ст. 413 КК України, оскільки у вироку суду не встановлено, що втрата ним холодної зброї настала внаслідок дій або бездіяльності у виді порушення правил зберігання зазначеного предмета в конкретній обстановці.

Постанова ККС ВС від 01.09.2021 у справі № 225/1673/19 – https://reyestr.court.gov.ua/Review/99556355.


Якщо у Вас виникли будь-які питання, потрібні послуги компетентного адвоката в Запоріжжі чи інша юридична допомога, запишитесь на консультацію до Юридичного бюро «Лінія права» за тел. 063-736-87-33, 066-089-09-26.
Made on
Tilda