Необхідним елементом економічного зростання будь-якої держави стає розвинений ринок віртуальних активів. В Україні він вже фактично сформований, але знаходиться повністю поза межами правового поля.
Для повноцінного функціонування та подальшого розвитку ринку віртуальних активів 08.09.2021 ВРУ ухвалила законопроєкт №3637 «Про віртуальні активи» (далі – Закон).
Законом віртуальні активи визначені нематеріальними благами, вони не вважаються засобом платежу на території України та не можуть бути предметом обміну на майно (товари), роботи (послуги). Законом забезпечується комплексне законодавче врегулювання принципів функціонування ринку віртуальних активів та забезпечення уніфікованого підходу до організації торгівлі віртуальними активами.
Учасники ринку віртуальних активів отримали можливість користуватися банківськими послугами, сплачувати податки з отриманих доходів та отримувати юридичний захист у судах у разі порушення їхніх прав. Також дуже важливою є можливість захисту інвесторів під час здійснення інвестицій на ринку віртуальних активів.
Правовий статус віртуальних активів
Віртуальні активи можуть бути незабезпеченими або забезпеченими. Незабезпечені віртуальні активи не посвідчують майнові права. Забезпечені віртуальні активи посвідчують майнові права, зокрема права вимоги на інші об’єкти цивільних прав, а саме право власника забезпеченого віртуального активу вимагати об’єкт забезпечення.
Об’єктом забезпечення віртуального активу є інший об’єкт цивільних прав, права вимоги на який посвідчує такий віртуальний актив. Саме майнові права (зокрема, права вимоги) передаються набувачу такого віртуального активу. Фінансовим віртуальним активом є емітований резидентом України забезпечений віртуальний актив, що забезпечений валютними цінностями, а також емітований резидентом України забезпечений віртуальний актив, що забезпечений цінним папером або деривативним фінансовим інструментом.
Право власності на віртуальний актив, правочини з віртуальними активами
Право власності на віртуальний актив набувається за фактом створення віртуального активу, купівлі-продажу віртуального активу та засвідчується володінням ключа такого активу. Умови набуття, умови переходу та обсяг прав на віртуальні активи можуть виражатися у формі алгоритмів та функцій системи забезпечення обігу віртуальних активів. Зміст права власності включає право володіння, користування та розпорядження віртуальним активом на власний розсуд. Володіння, користування та розпорядження віртуальним активом фіксується в системі забезпечення обігу віртуальних активів.
Діяльність постачальників послуг, пов'язаних з обігом віртуальних активів
Суб’єкти господарювання усіх форм власності мають право провадити діяльність постачальника послуг, пов’язаних з обігом віртуальних активів, за умови виконання визначених Законом вимог. Діяльність постачальників послуг, пов’язаних з обігом віртуальних активів, допускається виключно за умови отримання спеціального дозволу, надання якого здійснюється на платній основі. Строк дії дозволу становить один рік. Відомості про видачу, переоформлення, анулювання дозволу вносяться до Державного реєстру постачальників послуг, пов’язаних з обігом віртуальних активів. Внесення цих відомостей здійснюється безоплатно.
Національний банк здійснює державне регулювання віртуального активу, що забезпечений валютними цінностями, щодо активу, який забезпечений цінним папером або деривативним фінансовим інструментом – Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Листом №14.4-09/435-18 від 05.10.2018 Держстат рекомендує, відповідно до КВЕД-2010, класифікувати діяльність із «майнінгу» та реалізації криптовалют у позиції 64.19 «Інші види грошового посередництва», торгівлі (обміну) криптовалютами – у позиції 66.19 «Інша допоміжна діяльність у сфері фінансових послуг, крім страхування та пенсійного забезпечення».
Порядок оподаткування операцій з віртуальними активами
Закон «Про віртуальні активи» не встановлює порядок оподаткування операцій з віртуальними активами, тому для регулювання цього питання до Верховної Ради був внесений законопроект №2461, який встановлює правила оподаткування операцій з криптоактивами. В документі зазначено, що прибуток від операцій з криптоактивами, який визначається як позитивна різниця між доходом, отриманим від продажу крипто активів, та витратами, пов'язаними з їх придбанням або майнінгом.
Законопроект встановлює податок на такий прибуток у розмірі 18% та 5% для інвестиційного прибутку. Операції з продажу криптоактивів не оподатковуються ПДВ. В законопроєкті не йдеться про застосування спрощеної системи оподаткування до таких операцій, але здійснення операцій з криптоактивами не належить до заборонених видів діяльності для платників єдиного податку.
Важливо зазначити, що прийнятий Закон «Про віртуальні активи» розпочне свою дію з дня набрання чинності законом щодо особливостей оподаткування операцій з віртуальними активами, який ВРУ ще не розглянула.
Якщо у Вас виникли будь-якіпитання, потрібніпослуги компетентного адвоката в Запоріжжічиіншаюридичнадопомога, запишитесь на консультаціюдо Юридичного бюро «Лінія права» за тел.063-736-87-33, 066-089-09-26.