Юридическое бюро "Линия права". Лучшие адвокаты в Запорожье. Звоните +38 (066) 08-90-926, +38 (063) 73-68-733

Якими доказами підтверджується факт проживання чоловіка та жінки однією сім'єю без реєстрації шлюбу

Якими доказами підтверджується факт проживання чоловіка та жінки однією сім'єю без реєстрації шлюбу
Верховний Суд розглянув справу №521/21655/19 та встановив, що реєстрація місця проживання жінки та чоловіка за однією адресою не є обов’язковою ознакою наявності фактичного шлюбу.

Так, позивачка звернулася до суду з позовом про встановлення факту проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу в період з січня 2017 року по 06 червня 2018 року, визнання майна у вигляді грошових коштів в сумі 20 978,11 доларів США спільною сумісною власністю, поділ спільного майна шляхом стягнення на її користь 10 489,05 доларів США.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивачкою не доведено факт проживання однією сім'єю з відповідачем без реєстрації шлюбу у вказаний період, ведення в зазначений період спільного господарства, наявність спільного бюджету, взаємних прав та обов`язків подружжя, набуття майна тощо.

Апеляційний суд залишив рішення суду першої інстанції без змін.

Залишаючи рішення суду першої та апеляційної інстанції без змін, Верховний Суд зазначив, що:

1.    Обов'язковою умовою для визнання чоловіка та жінки такими, що перебувають у фактичних шлюбних відносинах, крім власне факту спільного проживання, є наявність спільного бюджету, спільного харчування, купівлі майна для спільного користування, участі у спільних витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин.

2.    Взаємність прав та обов'язків передбачає наявність як у жінки, так і у чоловіка особистих немайнових і майнових прав та обов'язків, які можуть випливати, зокрема, із нормативно-правових актів, договорів, укладених між ними, звичаїв. Для встановлення цього факту важливе значення має з`ясування місця і часу такого проживання.

3.    Обов'язок доказування певних обставин лежить на стороні, яка посилається на них як на підставу своїх вимог та заперечень. Недоведеність обставин, на наявності яких наполягає позивач, – є підставою для відмови у позові; а у разі, якщо на тому наполягає відповідач, – для відхилення його заперечень проти позову.

4.    Реєстрація місця проживання жінки та чоловіка за однією адресою не є обов’язковою ознакою наявності фактичного шлюбу.

Постанова ВС від 06.10.2021 у справі №521/21655/19 – https://reyestr.court.gov.ua/Review/100179108.

Якщо у Вас виникли будь-якіпитання, потрібніпослуги компетентного адвоката в Запоріжжічиіншаюридичнадопомога, запишитесь на консультаціюдо Юридичного бюро «Лінія права» за тел.063-736-87-33, 066-089-09-26.
Made on
Tilda